Nie tylko Mazury – gdzie lubimy wynajmować jachty

przez | 10 stycznia, 2024

Mazury to prawdziwy raj dla polskich amatorów żeglarstwa i innych sportów wodnych. Jednak polscy żeglarze żeglują nie tylko po Mazurach, a dzięki upowszechnieniu czarteru jachtów przed polskimi sternikami otwarte są niemal wszystkie popularne akweny Starego – i nie tylko – Kontynentu.

 

Czarter jachtów jest coraz bardziej popularny wśród europejskich turystów, także oczywiście w Polsce. Popularność czarteru idzie w parze z dostępnością jachtów czarterowych oraz przystępnymi cenami czarteru, który staje się z tego względu dostępny dla przeciętnego Polaka.

Głównym akwenem dla amatorów żeglarstwa w Polsce są oczywiście Mazury. Od maja do września, a zwłaszcza w okresie letnich wakacji szkolnych mazurskie jeziora zapełniają się od jachtów, a białe żagle jachtów królują nad falami jezior należących do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Co charakteryzuje czarter jachtów na Mazurach? Przede wszystkim łatwa dostępność czarteru jachtów (do dyspozycji turystów jest kilkaset firm czarterowych,  oferujących wynajem tysięcy jachtów) oraz konkurencyjne ceny wynajmu jachtów. Ważnym elementem, dla których Mazury są celem żeglarzy jest też położenie Mazur, które są połączone nie tylko siecią dróg, ale także – dzięki lotnisku Olsztyn – Mazury można tu przybyć szybko drogą powietrzną na przykład z Krakowa, Kolonii czy Londynu.

Co prawda Mazury biją o głowę inne rejony do których wybierają się polscy żeglarze – amatorzy, to jednak nie są oczywiście jedynym rejonem, na który biorą kurs nasi sternicy. Coraz częściej polscy żeglarze korzystają z możliwości jakie daje czarter w basenie Morza Śródziemnego – na przykład w Chorwacji, Grecji czy Francji) oraz na przykład w rejonie Wysp Kanaryjskich, gdzie nasi żeglarze – amatorzy wybierają się coraz częściej w okresie zimowym – od grudnia do marca.

Czarter jachtów za granicą jest obecnie cenowo porównywalny z czarterem w Polsce. Gdzieniegdzie, na przykład w Chorwacji czy Grecji bywa nawet tańszy, choć należy pamiętać, że do kosztów czarteru zawsze trzeba doliczyć podróż za granicę, która może pochłonąć i więcej pieniędzy i czasu.

Wszystkich tych, którzy nie mając dużego doświadczenia chcieliby od razu ruszyć na głęboką wodę i pływać po wodach oceanu trzeba jednak w tym wypadku przestrzec, że warto przed takim krokiem zdobyć nieco więcej wprawy i doświadczenia na naszych rodzimych, mazurskich szlakach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *